materiały i akcesoria > lakiery

Paleta RAL

Paleta kolorów RAL wprowadzona została w 1927 r. przez niemiecki Państwowy Komitet do Spraw Warunków Dostaw. Obecnie nad ich rozwojem czuwa Niemiecki Instytut ds. Zapewnienia Jakości i Cechowani. Początkowo system zawierał 40 barw. Obecnie system rozrósł się do ponad 200 i otrzymał nazwę RAL Classic. Istnieje również, dużo bogatsza paleta RAL Design, powstała dużo później. Barwy z RAL Classic można bez problemu wyrazić w popularnej palecie RGB za pomocą 4-cyforwego kodu. RAL Design powstał zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Komisji Oświetlenia i zawiera 1688 kolorów opisanych kodem 7-cyfrowym, gdzie 3 pierwsze cyfry oznaczają ton barwy, następne 2 jasność, a ostatnie 2 to nasycenie. Nam z reguły wystarcza podstawowa paleta RAL Classic.

Ostateczne wyboru proszę dokonać na podstawie rzeczywistego wzornika lakierów.

• RAL 10xx – grupa odcieni żółtych
• RAL 20xx – grupa odcieni pomarańczowych
• RAL 30xx – grupa odcieni czerwonych i różowych
• RAL 40xx – grupa odcieni purpurowych i fioletowych
• RAL 50xx – grupa odcieni niebieskich
• RAL 60xx – grupa odcieni zielonych
• RAL 70xx – grupa odcieni szarych
• RAL 80xx – grupa odcieni brązowych
• RAL 90xx – grupa odcieni białych i czarnych

 

 

Paleta NCS

Jest to logiczny system porządku barw, opracowany przez szwedzki ośrodek Scandinavian Colour Institute. Jest on jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie porządkowania barw. System NCS bazuje na zdolności człowieka do rozróżniania sześciu podstawowych kolorów: bieli (W), czerni (S), żółci (Y), czerwieni (R), błękitu (B) i zieleni (G). Symboliczna notacja opiera się na procentowej relacji między nimi a kolorem badanym. Kolor (Hue) opisujemy przez procentową relację do dwóch najbliższych podstawowych kolorów chromatycznych. Ponadto podajemy sczernienie (Blackness), oraz chromatyczność (Chromaticness), czyli stopień nasycenia danym kolorem.

Ostateczne wyboru proszę dokonać na podstawie rzeczywistego wzornika lakierów.

 

 

 

Paleta ICA

Paleta kolorów ICA przeznaczonych jest specjalnie do drewna. ICA jest zintegrowanym systemem umożliwiającym przygotowanie lakieru w wybranym kolorze na drodze zmieszani bazowego produktu lakierniczego firmy ICA z odpowiednimi koncentratami barwnymi. Dzięki czemu wybrany kolor może być przygotowany szybko i prosto. Ponadto, pozwala to na uzyskanie dowolnego rodzaju lakieru (poliuretanowego, nitro, akrylowego, preutwardzanego, utwardzanego kwasowo, syntetycznego, wodorozcieńczalnego) w dowolnym kolorze przewidzianym w systemie: 160 odcieni wzornika ICA.

Ostateczne wyboru proszę dokonać na podstawie rzeczywistego wzornika lakierów.